Rekordowy finał dla nadawców w Anglii i we Włoszech

Publiczne BBC i komercyjne ITV przy okazji przegranego przez Anglię finału UEFA Euro 2020 zyskały największą publikę telewizyjną w Wielkiej Brytanii od czasu pogrzebu księżnej Diany w 1997 roku.

W ostatnich minutach, czyli przy okazji rzutów karnych, transmisja osiągnęła 30,95 mln widzów.

Ale finał cieszył się też wielkim zainteresowanie w ojczyźnie drugiego finalisty i późniejszego zwycięzcy. Łączna widownia we Włoszech sięgnęła ponad 20 mln.

Wróćmy do Brytyjczyków

BBC przyciągnęło około 25 mln widzów, ITV około 6 mln. Transmisja realizowana w BBC One wynosiła średnio 17,8 mln osób od 18:20 do 23:40, a w ITV średnio 4 mln widzów od 18:30 do tuż przed północą. Liczby nie obejmują tych, którzy oglądali mecz w serwisach streamingowych nadawców.

Łączna średnia oglądalność w Wielkiej Brytanii była równa 82-procentowemu udziałowi w rynku.

We Włoszech mniej

Włoski nadawca publiczny Rai zgromadził w finale średnio 18,2 mln widzów i udział w rynku wynoszący 73,7 procent.

W pierwszej połowie oglądalność wyniosła 17,8 mln (71,9 proc.), a w drugiej 18,3 mln (73 proc.).

W dogrywce wyniosła niecałe 18,5 mln (76 proc.), a przy rzutach karnych ponad 18,5 mln, przy udziale na poziomie 78,7 proc.

Mecz obejrzało również 2,4 mln abonentów w telewizji płatnej Sky Italia.